Syndrom chronicznego zmęczenia – Audycja w Polskim Radiu Program 4

Syndrom chronicznego zmęczenia – Audycja w Polskim Radiu Program 4

Wysypiamy się, ale dalej jesteśmy zmęczeni. Czujemy ból głowy, mamy kłopoty z koncentracją i pamięcią. Mogą pojawić się objawy grypopodobne, a problemy, na które dotąd nie zwrócilibyśmy uwagi zaczynają urastać do rangi ogromnych – to pierwsze oznaki chronicznego zmęczenia.

Osoby cierpiące na syndrom chronicznego zmęczenia mają poczucie wyczerpania nawet mimo dłuższego wypoczynku. Chorobę tę wciąż trudno zdiagnozować. – Każdemu może się “nie chcieć”, ale spadek energii związany z chronicznym zmęczeniem może trwać nawet pół roku – tłumaczyła Honorata Kifner, trenerka rozwoju osobistego. Jak przekonywała dolegliwości związane z chronicznym zmęczeniem często mylone są z depresją. – Ludzie nie mają świadomości co im szkodzi, np. niedopasowana dieta czy życie w pośpiechu, ani pomysłu jak to zmienić – mówiła ekspertka. I tłumaczyła, dlaczego stres jest przydatny. Ale nie ten chroniczny, który bardzo nas obciąża. – Trzeba uzupełniać wydatki energetyczne, które ponosimy codziennie, co w praktyce oznacza zmianę stylu życia – mówiła.

Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia obchodzony jest w Polsce 12 maja. Które nawyki warto zmienić, by uniknąć tej choroby i jak rozpoznać u siebie jej pierwsze objawy? Czy codzienna porcja ruchu i właściwa dieta wystarczą, by zachować dobry nastrój i chęć do życia? Jak nauczyć się automotywacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.”

 

 Razem z Martą Hoppe – prowadzącą audycję “Dajesz radę”

 

https://www.polskieradio.pl/10/4339/Artykul/1763597,Zmeczenie-choroba-czy-przewrazliwienie

Do odsłuchania:

https://www.polskieradio.pl/10/4339/Artykul/1764129,Dajesz-rade-12052017-1405