Prewencja stresu pourlopowego

Prewencja stresu pourlopowego

Zaczyna się od tego, że już 2 ostatnie dni urlopu pojawiają się myśli typu: „Matko, co mnie tam czeka po urlopie” albo „Ja nie chcę tam wracać”. To oczywiście nie u wszystkich. U innych trwa euforia i radość, bo przecież naładowali swoje baterie.

A potem następuje powrót do rzeczywistości. Skrzynka pełna maili, rozpoczęte projekty, o których nic nie wiesz i musisz szybko nadrobić, spotkania i sprawy, które miały być domknięte podczas Twojej nieobecności, a jednak nie są.

Nie wiesz, w co ręce włożyć. I tu pojawia się myśl – „Nie, ja chyba idę do domu”. Też tak masz?

Czy musi tak być? Czy ta aklimatyzacja nie może być mniej stresująca?

Mam kilka pomysłów – może coś Wam się przyda:

  1. Przed urlopem domknij, co się tylko da. (Tak wiem, na tę radę jest już ciut za późno, ale niektórzy się na urlop wybierają).
  2. Oddaj, deleguj, co tylko możesz. Niech część spraw nie czeka na Ciebie, bo pojedziesz z nimi w głowie na urlop.
  3. Tak jak planujesz, co spakujesz do walizki i szykujesz wcześniej te rzeczy – zaplanuj, czym w pierwszej kolejności zajmiesz się po urlopie. UWAGA! Nie planuj więcej niż 40-50% czasu, bo reszta i tak będzie nieprzewidywalna. Zapisz wszystko w kalendarzu, zakładając bufor czasowy. Nie odkładaj i nie mów, że zajmiesz się wszystkim po urlopie, bo góra tych odłożonych rzeczy mocno Cię po powrocie zestresuje.
  4. Podczas urlopu zostaw pracę w pracy. Nie sprawdzaj maili, nie myśl, co tam się dzieje i co czeka na Ciebie po powrocie.
  5. Na urlopie rób rzeczy, które sprawiają Ci radość. Zburz codzienną rutynę (chyba, że masz malutkie dzieci – to sorry. Wierz mi, jak urosną, będą spały dłużej. 😉)
  6. I uwaga – rada „złota strzała”: Ustaw sobie w autoresponderze w mailu, że nie ma Cię 1 dzień dłużej. Czyli, jeśli wracasz w poniedziałek, napisz, że będziesz we wtorek. Wtedy po cichutku wrócisz w poniedziałek, siadasz do kompa i ogarniasz najpierw swoje rzeczy. Reszta „zaatakuje” Cię dopiero we wtorek. Nawet nie wiesz, ilu menedżerów skorzystało z tej rady po szkoleniu z efektywności osobistej (Personal Efficiency Program – PEP) 😊

To tylko dobrych praktyk ode mnie. Dodaj swoje i wracaj do pracy po urlopie bez stresu. Good luck!