Wypalenie zawodowe- jak sobie z nim radzić? Jak nie dopuszczać?

Wypalenie zawodowe- jak sobie z nim radzić? Jak nie dopuszczać?

Jestem cały czas zmęczona. Nie radzę sobie. Znowu złapała mnie infekcja. Nic mi się nie chce. Nie wyrabiam się z pracą i marzę tylko o urlopie. Jak często macie takie myśli? Czy to tylko chwilowe przeciążenie i spadek formy czy stres przewlekły, w którym żyjesz i który wyczerpuje cię psychofizycznie? Na szczęście, nie każde zmęczenie czy nawarstwienie się obowiązków w pracy i w domu musi prowadzić do wypalenia, ale warto sprawdzić co się dzieje i czy nie czas na odpoczynek.

Jak możesz odpocząć? Co możesz dla siebie zrobić? Czy pamiętasz jeszcze, co sprawia Ci radość? A przede wszystkim, czy pozwolisz sobie, żeby zająć się tyko sobą?

Przypomnij sobie, w jaki sposób najlepiej ładujesz swoje baterie i po prostu to coś zaplanuj. Nie szukaj wymówek, nie wykręcaj się brakiem czasu. Nie wymyślaj. Zwolnij, a nawet zatrzymaj się i sprawdź, jak możesz się zregenerować i czego teraz potrzebujesz.

Jeśli jednak nasze zmęczenie jest coraz dłuższe, a urlop sprawy nie załatwia, my czujemy się coraz bardziej przeciążeni, małe i błahe do tej pory sprawy rosną do rangi „niewykonalnych”, relacje z innymi są coraz trudniejsze, a my nie radzimy sobie z emocjami i myślimy głównie o tym, żeby wszyscy dali nam święty spokój, to już poważny sygnał, że należy coś zmienić. W innym przypadku taki przewlekły stan napięcia, może prowadzić do wyczerpania psychofizycznego i stąd już cienka granica do wypalenia.

Dlaczego się wypalamy?

Wypalenie to nie pojedyncze zdarzenie, ale proces, który rozpoczyna się od wysokiej motywacji („zapalenie się” do czegoś), zaangażowania i oczekiwań – zarówno od siebie jak i od innych. Dotyczy to zarówno sfery spraw zawodowych jak i osobistych. Najprościej mówiąc – do wypalenia dochodzi wtedy, kiedy ilość wydatków energetycznych stale przekracza wpływy. Czyli dajesz więcej i więcej, a w rezultacie nie otrzymujesz za to zaangażowanie uznania, na które czekasz lub nie masz efektów, których się spodziewasz.

Wypalamy się stresowo, kiedy stale czujemy się przeciążeni (lub niedociążeni), nie odreagowujemy stresu i nie odpoczywamy skutecznie. Nienajlepsze relacje interpersonalne w pracy i niedopasowanie do własnego stanowiska czy do wartości i kultury całej firmy również może przyczyniać się do wypalenia. Gdy do tego wszystkiego dochodzi jeszcze trudna sytuacja w domu i brak wsparcia, to wtedy mamy „równię pochyłą”.

Jak zapobiegać wypaleniu?

Podobnie jak w przypadku samego przeżywania i radzenia sobie ze stresem – jest to sprawa mocno indywidualna, ale możliwa do opanowania.

Po pierwsze sprawdź, czy Twoja praca opowiada Ci pod kątem Twoich wartości, czy daje Ci poczucie sensu i czy spełnia Twoje oczekiwania, a nawet czy pasuje do Twojego temperamentu (może potrzebujesz więcej bodźców lub więcej spokoju). Czy czujesz się potrzebny i właściwie wynagradzany za swoje wysiłki? I w końcu – czy lubisz swoją pracę i czy nie powoduje ona ciągłego stresu, z którym sobie nie radzisz, a nawet czy dobrze się czujesz w środowisku ludzi, z którymi spędzasz większość swojego czasu?

Po drugie, dajmy też sobie przyzwolenie na to, żeby poprosić o pomoc i z niej skorzystać. Zrób to, jeśli masz wrażenie, że problemy z którymi się borykasz przerastają Cię. Zastanów się w spokoju, co się dzieje, co możesz dla siebie zrobić, a czego może lepiej nie robić (np. od razu rzucać pracy czy sprzedać wszystko i wyjeżdżać do Azji)?

Jak sobie radzić z wypaleniem?

Sposobów na radzenie sobie z napięciem jest oczywiście wiele, podobnie, jak możliwości regeneracji i odpoczynku. Trzeba jednak nie tylko sprawdzić, co na Ciebie działa, ale również to co działa – praktykować. Jak się okazuje – nie wszyscy potrafią skutecznie odpoczywać i dbać o siebie uzupełniając własne „akumulatory”. Złe nawyki życiowe (niewystarczająca ilość snu, złe odżywianie, brak ruchu czy nieradzenie sobie z emocjami) powodują złe samopoczucie fizyczne i psychiczne, które z kolei może być albo początkiem problemów zdrowotnych albo ich dopełnieniem.

Co przynosi Ci ulgę, co daje odprężenie i radość? Co możesz zrobić nie dla kogoś, ale właśnie dla siebie? No i przede wszystkim, znajdź chwilę, aby na nowo sprawdzić co jest dla Ciebie ważne i czy na pewno realizujesz własne cele – również te w Twojej pracy. Zrób listę rzeczy ważnych, tych, które już są nieaktualne i tych które są ważne dla Ciebie. Na którym miejscu na tej liście jest zdrowie?

Ogromnie ważne jest, żeby działać prewencyjnie, czyli aby budować swoją odporność psychofizyczną na stres zanim potrzebna będzie pomoc specjalisty. To prostsze, niż może się nam wydawać. Ale jednak, wymaga to systematyczności i wytrwałości – wyrobienia sobie dobrych, prozdrowotnych nawyków. I do tego Was zachęcam – od razu.

http://lifechange.org.pl/wypalenie-zawodowe-jak-sobie-z-nim-radzic/