Jakie działania wellbeingowe mają w firmach sens?

Jakie działania wellbeingowe mają w firmach sens?

Czy działania antystresowe i inne prozdrowotne w ogóle mają sens? Niektórzy uważają, że to tylko moda, inni krytykują je mocno. Ja też krytykuję, kiedy wprowadzane są bez planu, bez zbadania potrzeb i problemów pracowników. Są bez sensu, kiedy w firmie kuleje kultura organizacyjna albo kiedy menedżerowie nie dbają o swoje zespoły i liczą się tylko KPI i tabelki w Excelu. Czasem firmy rzeczywiście ulegają  modzie i wprowadzają skopiowane od innych pomysły. One mogą zadziałać, ale tylko na krótką chwilę. Mogą w ogóle nie zadziałać, jeśli pracownicy mają poczucie, że zarabiają źle i oceniają wprowadzane działania prozdrowotne jako zbędne wydawanie kasy, a przecież ta mogła pójść na podwyżki i premie. Trzeba działać z głową i najlepiej długofalowo. Trzeba z pracownikami rozmawiać.

Słabe jest myślenie wielu decydentów, że jak zamówią szkolenie z prewencji stresu i wypalenia, to załatwi im to wszystkie chowane pod dywan problemy. I tu takie działania rzeczywiście powinny być krytykowane.

Czy wiesz, w jakiej kondycji psychicznej jest Twój zespół? Czy wiesz, co mówią o atmosferze pracy po wyjściu z pracy, kiedy mogą pogadać z zaufanymi osobami przy przysłowiowym piwie?

Tyle się mówi o dobrostanie, wellbeingu i zdrowiu psychicznym, a tak mało efektywnych działań jest wprowadzanych. Oczywiście jest znacznie lepiej niż klika lat temu. Wzrosła świadomość i łatwo sprawdzić, z jakiego powodu pracownicy odchodzą albo idą na kolejne L-4. Jest już wiele firm, które mają działające programy i rzeczywiście interesują się zdrowiem swoich pracowników.

Coraz głośniej tacy jak ja 😊 „trąbimy” że zdrowie pracowników jest bardzo ważne i niezadbanie tego tematu ma zgubne konsekwencje dla wszystkich stron. Coraz więcej mamy badań i coraz więcej publikacji nt. zdrowia psychicznego zatrudnionych osób. Wiemy więc, że w pierwszej piątce czynników, które obniżają efektywność w pracy są zmęczenie i stres. Wiedziałeś? ZUS rejestruje coraz więcej dni absencji chorobowej związanej z zaburzeniami zachowania i problemów psychicznych. To chyba nie masz już wątpliwości, że wsparcie psychologiczne i psychoedukacyjne w firmach to nie moda czy fanaberia, ale absolutna konieczność?

Zapraszam Cię do obejrzenia krótkiego filmu, w którym proponuję kilka rozwiązań antystresowo-wellbeingowych, które możesz wprowadzić u siebie:

https://www.youtube.com/watch?v=FR82ZXa0kj4&t=1s

Jeśli potrzebujesz skonsultować się w programach prozdrowotnych i chcesz zredukować stres u Ciebie w firmie, bo zależy Ci na zdrowiu Twoich pracowników, a nie wiesz, jak się do tego zabrać – zapraszam do kontaktu (zakładka kontakt).